Історія бібліотеки

Бібліотеку № 5 було засновано у 1953 році як дитячу. 6 липня 1953 року виконком Вінницької міської Ради депутатів трудящих прийняв рішення "відкрити з 10 липня 1953 року міську дитячу бібліотеку в м. Вінниця по вул. Тиврівській в буд. № 43". Для книгозбірні було виділено три кімнати. Структурно вона складалася з читального залу та залу абонементів.

Штат складався із завідувача бібліотекою П. Я. Чупири, учителя за фахом та бібліотекаря Козаченко, студентки 5-го курсу юридичного інституту. В 1954 році П. Я. Чупира призначається завідувачем міської бібліотеки для дорослих № 8. Дитячу книгозбірню очолює Н. Я. Петрова-Смагло, яка до цього часу працювала в апараті обласного управління культури. Згодом штат бібліотеки складався з чотирьох фахівців.

З 19 лютого 1959 року у бібліотеці запроваджується відкритий доступ читачів до фондів. В 1961 році до приміщення, яке займала бібліотека, було добудовано ще одну кімнату - в ній розташувався зал абонементу для дорослих читачів.

Уяву про те, як працювали, чим жили бібліотекарі в ті далекі часи, можна отримати із "Статистичного звіту про роботу бібліотеки у 1965 році". Так, станом на 1 січня 1966 року бібліотечний фонд складався із 34750 примірників книг. З них: 17,2% складала суспільно-політичної література, 34,8% - художня література, 26,3% - література для дітей, 21,8% - україномовна література. На той час фонд бібліотеки комплектувався через обласний бібліотечний колектор та книжкові магазини міста.

Впродовж 1965 року до книгозбірні записалося 4202 читача; вони відвідали книгозбірню 29663 рази та взяли 94812 примірників книг. Таким чином, середня читаність в тому році склала 22, а обертаність фонду - 2,7.

Загалом у 1965 році на потреби бібліотеки з державного бюджету було виділено 1531 карбованець.

Серед заходів, спрямованих на залучення читачів до бібліотеки, переважали екскурсії для учнів молодших класів, бесіди про бібліотеку, які проводились для учнів в навчальних закладах.

Із заходів, спрямованих на пропаганду літератури серед читачів, у звітний період було проведено сто вісім голосних читань і бесід (бесіди найчастіше проводились біля виставок), тридцять вісім оглядів літератури, дві читацькі конференції, один диспут на тему "Який він, герой радянської літератури", три літературних вечори, п'ять обговорень книг, чотирнадцять дитячих ранків, сорок книжкових виставок. Ось деякі теми дитячих ранків: "Слава Армії Радянській", "Славний Жовтень", "День Перемоги", "Безсмертя юних", "Ми - юні ленінці", "Здраствуй, місто моє" "Зима прийшла" тощо. В бібліотеці було оформлено краєзнавчий куточок "Вивчай свій рідний край"; діяв гурток "Друзі бібліотеки" - у 1965 році гуртківці відремонтували 800 книг.

З 1 січня 1966 року обласне управління культури своїм наказом реорганізує бібліотеку для дітей № 5 в бібліотеку для дорослих з організацією в ній дитячого відділення.

4 листопада 1976 року Наказом № 88 Вінницького міського відділу культури державні масові бібліотеки міста було переведено на централізовану систему обслуговування населення книгою. Бібліотеку для дорослих № 5 реорганізовано в бібліотеку-філію № 5 Вінницької міської ЦБС.

У 2012 році, в зв'язку зі спеціалізацією міських книгозбірень, бібліотеку-філію № 5 реорганізовано в бібліотеку сімейного типу.

Коментарі