В одному з найданіших районів Вінниці - на Старому місті знаходиться своєрідний етнічний куточок, де час ніби призупинився. Саме там під кронами старих дерев у колишній садибі видатного українського митця Олексія Луцишина розташований музей гончарства.
"Музей гончарного мистецтва ім. О.Г.Луцишина" - науково-дослідний відділ Вінницького обласного художнього музею - був відкритий 24 липня 2005 року у садибі, де жив і творив видатний подільський митець, гончар, заслужений майстер народної творчості, член Спілки народних майстрів України Олексій Григорович Луцишин.
Стіни хати майстра прикрасив мозаїчний український орнамент, а інтер'єр музею відтворює помешкання, в якому колись жила родина Луцишиних - вдалось зберегти меблі, книги та навіть улюблений акардіон митця.
Фонди музею нараховують близько 1000 предметів, які репрезентують найкращі зразки подільської кераміки. До них входять вироби, створені Олексієм Григоровичем, а також, відомими подільськими гончарами - Романом Чмеруком, Сергієм Погонцем, Оксаною Верховою- Єднак, Володимиром Слубським та багатьма іншими.
За 16 років своєї діяльності музей став науково-мистецьким та культурно-просвітницьким центром з вивчення та популяризації українського народного мистецтва на Вінниччині.
Музей втілює різноманітні форми просвітницької роботи, серед яких такі широкомасштабні масові заходи, як щорічні обласні фестивалі, фестиваль-ярмарок народної творчості "Витоки", регіональний пленер гончарів, Великодній фестиваль "Українська писанка" та ін.
Також до колекції увійшли зразки традиційної гончарної іграшки та дрібної пластики - недарма народного майстра вважають основоположником української станкової керамічної скульптури малих форм. Серед виробів - і кераміка незвичайних форм, в яких втілені сюжети народних пісень, байок та казок.
Також до експозиції входять роботи колег та учнів Луцишина, які також творили в чи не найвідомішому гончарному центрі Поділля - селі Крищинці Тульчинського району. Вже наприкінці ХVІІІ століття крищинецький глиняний посуд був відомий не лише на території Вінниччини, а й у різних куточках сучасної України. А вже на початку ХХ століття для 150 сільських сімей гончарство стало спадковою справою. Серед відомих крищинецьких гончарів був і видатний народний майстер Іван Гончар.
Нині в рамках діяльності Центру музейної педагогіки розробляються тематичні лекції, відбуваються майстер-класи, лекції-практикуми з різних видів народного мистецтва, інтерактивні заходи, під час яких відбувається інсценізація народних звичаїв та обрядів.
Сьогодні двері музею відчинені для кожного, хто бажає відчути життєдайну силу гончарного мистецтва.
Коментарі
Дописати коментар