Хай Микола в вишиванці розбудить поцілунком вранці


 

День Святого Миколая в Україні щороку відзначається 19 грудня. Цього дня православна церква вшановує пам`ять Святого Миколая (католицька церква вшановує Святого Миколая 6 грудня). День Святого Миколая припадає на Різдвяний піст.

Микола Чудотворець народився в багатій родині аристократів приблизно в ІІІ столітті в місті Патара, розташованому на території Малої Азії. Коли він був ще дитиною, сім`я переїхала в портове містечко Міри, де Микола прожив до глибокої старості. З дитячих років Микола вивчав Святе Письмо. Дні він проводив в храмі, а ночі - за молитвою.


Після смерті архієпископа Іоанна постало питання про те, хто займе його місце. Одному з єпископів приснився пророчий сон: це місце має зайняти юнак, який першим вранці відвідає храм. З першими променями сонця у храм увійшов Микола, якого згодом прозвали Чудотворцем. Святий дожив до старості та помер 6 грудня (19 грудня за старим стилем) 340 року. Вже більше 1000 років мощі Миколая Чудотворця знаходяться в італійському місті Барі. Привезли їх сюди у 1087 році моряки.

Святий Миколай був багатою людиною і дбав про бідних. За традицією, цієї ночі діти отримують подарунки під подушками. Тому вони вірять у диво, звершуване святим Миколаєм і вчаться у святого бути милосердним. Святий Миколай опікується воїнами, водіями і тими, хто подорожує, допомагає бідним у скруті, вважається покровителем дітей і студентів, моряків, торговців, і лучників. В пам'ять про милосердя святого Миколая, цього дня відзначається Міжнародний день допомоги бідним.


За переказами, традиція дарувати подарунки пішла від випадку, коли один збіднілий чоловік не міг забезпечити своїх трьох доньок приданим. За тамтешніми звичаями, вони не змогли б вийти заміж, і, якби їм не вдалося знайти роботу, то їм довелося б відправитись у будинок розпусти. Миколай, дізнавшись про це, вирішує скористатись батьківським спадком, щоб зарадити біді. Протягом трьох ночей він пробирався до хатини та щоразу закидав крізь вікно у кімнату, де ночували сестри, шмат золота - на придане для кожної з дочок. Також, святий Миколай бажав, щоб ці три дівчини не знали, від кого це золото.

Традиція, також могла брати початок із Середньовічної Німеччини, де напередодні свята батьки дарували дітям новий зимовий одяг. З часом, це почали робити таємно, вночі, щоб діти вірили в чудеса Святого. Згодом почали також дарувати ласощі - горіхи, сухофрукти та особливі солодкі хлібці з сушеними грушами, шкільне приладдя, іграшки, які клали в нові чи начищені та відремонтовані старі черевики, які ставили поблизу камінів, чи у панчохи, які вішали на каміни. Діти також вірили, що Миколай приходить з осликом, який допомагає йому, тому клали поруч зі своїм взуттям моркву для нього.

Вважається, що свято Миколая - останній день у році, коли можна розрахуватися з боргами. Сам він - Божий угодник - мав багатства, але завжди ділився з нужденними. Це довгоочікуване свято вчить милосердю, щедрості і любові до оточуючих людей.

Коментарі